Trudno ustalić w tej kwestii sztywną granicę, ponieważ już nawet 4-latki mogą próbować swoich sił. Z myślą o nich opracowano minitenis, który rozgrywany jest na specjalnym korcie o długości 11m. Oczywiście, podczas nauki, nasze pociechy używają specjalnych, lekkich i krótkich rakiet, oraz gąbczastych piłek. Wcześniej jeszcze trenerzy koncentrują ich uwagę na licznych zabawach, podczas których uczą podstawowych uderzeń.
Jednak na podstawie ogólnych doświadczeń trenerów, a także fachowców zajmujących się tą problematyką można określić granicę wieku, w którym rozpoczyna się naukę tenisa. Jest to w przybliżeniu wiek od 5 do 7 lat
Pierwszy etap tenisowych zmagań to nauka podstawowych umiejętności na korcie. Zaczyna się ona od 5-7 roku życia. W tym czasie można dopiero mówić o zajęciach tenisowych, na których dziecko podnosi kwalifikacje i doskonali umiejętności oraz poznane techniki uderzeń rakietą: forhendu, bekhendu, serwisu oraz wolejów. Zajęcia takie mogą potrwać od roku do dwóch lat.
Drugi etap to zmiana rakiety z krótszą rączką i strunowym naciągiem. Taki sprzęt jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 8-9 lat.
Etap trzeci to doskonalenie umiejętności w wieku od 9-11 lat. Przeznaczony dla dzieci, które opanowały podstawowe umiejętności gry w tenisa, są również przygotowane siłowo i techniczne.
Warto rozpoczynać wcześnie przykładem są siostry Radwańskie. Pierwszy kontakt kilkuletniej Agnieszki Radwańskiej z tenisem miał miejsce w Niemczech w Gronau. W wieku sześciu lat wygrała tam swój pierwszy dziecięcy turniej, a jej czteroletnia wówczas siostra zajęła czwarte miejsce. Drodzy Rodzice nie próbujcie na siłę kreować siebie na trenerów dla własnych pociech. Nieumiejętnie prowadzone treningi mogą zrazić dziecko do tenisa.